Games Engineering Bachelor Program


Human Computer & Games Expo

On Friday, 16th of July 2021, you are invited to learn about and experience project works by our students enrolled in:

Due to the ongoing COVID-19 situation, the EXPO 2021 is taking place digitally! We will start with an opening kick-off at 9:30 AM in Wonder.Me, before the study programs present their work in Wonder.Me or using Zoom.

We are looking forward to welcoming you in the Wonder.Me EXPO 2021 Room!

Sebastian von Mammen, Marc Erich Latoschik and Andreas Nüchter

Table of Contents

Social Online Gathering on Wonder.Me

Join the Wonder.Me EXPO 2021 Room using the web browser (Chrome or Firefox).

To provide a social online experience, we use the web-based platform Wonder.Me. If you have questions on how to use Wonder, please refer to the answers and introductory video provided by the Wonder.Me FAQ.


Event Schedule

Time Description
09:30 Live Welcome Event: Personal welcome and introduction to the event by Profs. Jörn Hurtienne, Marc-Erich Latoschik
and Sebastian von Mammen.
Live on Wonder
10:00 - 11:30

Each study program is presenting according to the schedule below.

GE Logo Games Engineering

Joint Project Session
All teams are available on Wonder.

HCI Logo, blueHuman-Computer Interaction

Per-Project Sessions
Individual Zoom rooms and time slots for each project are listed below. Projects are welcome to present on Wonder.

HCI Logo, blueMensch-Computer Systeme

Per-Project Sessions
Individual Zoom rooms and time slots for each project are listed below. Projects are welcome to present on Wonder.

Professional Networking

All participants are invited to gather and connect in Wonder.
11:30 - 12:30

GE Logo Games Engineering

Break
All participants are invited to gather and connect in Wonder.

HCI Logo, blueHuman-Computer Interaction

Per-Project Sessions (contd.)

HCI Logo, blueMensch-Computer Systeme

Per-Project Sessions (contd.)

Professional Networking

All participants are invited to gather and connect in Wonder.
12:30 - 14:00

GE Logo Games Engineering

Joint Project Session
All teams are available on Wonder.

HCI Logo, blueHuman-Computer Interaction

Per-Project Sessions (contd.)

HCI Logo, blueMensch-Computer Systeme

Per-Project Sessions (contd.)

Professional Networking

The XR Hub Würzburg will be available for professional exchange with interested individuals and companies in Wonder.


GE, MCS & HCI Student Projects

GameLab I
GameLab II
GameLab III
Bachelor Thesis
Master Thesis
Project
GE
HCI
MCS
Study Program / Type
Title
Team
Supervisor(s)
Timeslot
GE Logo
GE GameLab I
Ricklef von Schüßler
Martin Fischbach
GE Logo
GE GameLab I
John Almeroth
Kilian Köster
Martin Fischbach
GE Logo
GE GameLab I
Tim Grün
Jan von Pichowski
Martin Fischbach
GE Logo
GE GameLab I
Elias Goebel
Jonas Ludwig
Martin Fischbach
GE Logo
GE GameLab I
Paul Fischer
Nico Stiegelbauer
Martin Fischbach
GE Logo
GE GameLab I
Felix Scheuerpflug
Martin Fischbach
GE Logo
GE GameLab I
Theresa Weiglein
Martin Fischbach
GE Logo
GE GameLab I
Simon Markus Grotheer
Tobias Ehras
Martin Fischbach
GE Logo
GE GameLab I
Roman Bornschier
Miklas Neely
Martin Fischbach
GE Logo
GE GameLab I
Sven Gerlach
Martin Fischbach
GE Logo
GE GameLab I
Jan-Erik Theiss
Philine von Bargen
Martin Fischbach
GE Logo
GE GameLab I
Yannick Bruneß
Martin Fischbach
GE Logo
GE GameLab I
Nico Bischoff
Kai Schiesser
Martin Fischbach
GE Logo
GE GameLab I
Alina Deuerling
Martin Fischbach
GE Logo
GE GameLab I
Frederic Thoma
Martin Fischbach
GE Logo
GE GameLab I
Puya Solhdost
Martin Fischbach
GE Logo
GE GameLab I
Wenzel Huenting
Martin Fischbach
GE Logo
GE GameLab I
Alexandra Hanisch
Martin Fischbach
GE Logo
GE GameLab I
Benedikt See
Tilman Hascher
Martin Fischbach
GE Logo
GE GameLab I
Dennis Wissmeier
Joshua ODonnell
Martin Fischbach
GE Logo
GE GameLab I
Lisa Benner
Anastasia Schleicher
Martin Fischbach
GE Logo
GE GameLab I
David Bergmann
Martin Fischbach
GE Logo
GE GameLab I
Maximilian Zang
Bengisu Çetinkaya
Martin Fischbach
GE Logo
GE GameLab I
Moritz Hetterich
Thomas Nguyen
Martin Fischbach
GE Logo
GE GameLab I
Julian Kalb
Maximilian Rall
Martin Fischbach
GE Logo
GE GameLab I
Stefan Binder
Tobias Böhler
Martin Fischbach
GE Logo
GE GameLab I
Trucy Petter
Martin Fischbach
GE Logo
GE GameLab I
Demian Wecker
Christopher Brand-Jakobi
Martin Fischbach
GE Logo
GE GameLab I
Jessica Topel
Martin Fischbach
GE Logo
GE GameLab I
Annika Meeß
Martin Fischbach
GE Logo
GE GameLab I
Leonhard Kraft
Danice Stadtmüller
Martin Fischbach
GE Logo
GE GameLab I
Jan Hoffmann
Martin Fischbach
GE Logo
GE GameLab II
Niels Günther
Jonas Eichelkraut
Sebastion von Mammen
GE Logo
GE GameLab II
Quirin Maier
Pirmin Pfeifer
Sebastian von Mammen
GE Logo
GE GameLab II
Jonas Schindler
Carl Beker
Prof. Dr. von Mammen
GE Logo
GE GameLab II
Amelie Hetterich
Nicolai Krapohl
Sebastian von Mammen
GE Logo
GE GameLab II
Andreas Braun
Rafael Faatz
Sebastian von Mammen
GE Logo
GE GameLab II
Hannes Aulbach
Julian Keil
Sebastian von Mammen
GE Logo
GE GameLab II
Justus Maurer
Timon Riedelbauch
Prof. Dr. Sebastian von Mammen
GE Logo
GE GameLab II
Henrik Tietjens
Sebastian von Mammen
GE Logo
GE GameLab III
Julian Keil
Sebastian Von Mammen
GE Logo
GE GameLab III
Tobias Lengfeld
Sebastian von Mammen
GE Logo
GE GameLab III
Florian Gresser
Sebastian von Mammen
GE Logo
GE GameLab III
Maximilian Dittmar
Sebastian von Mammen
GE Logo
GE GameLab III
Benedikt Walter
Mounsif Chetitah
GE Logo
GE GameLab III
Jakob Seitz
Prof. Dr. Sebastian von Mammen
GE Logo
GE GameLab III
Julian Müller
Sebastian von Mammen


Computer Science Schedule

Time Slots Prof. Dr. Andreas Nüchter (Zoom) Dr. Dorit Borrmann (Zoom) Michael Bleier (Zoom) Sarah Menninger (Zoom) Helge Lauterbach (Zoom) Dr. Peter Janotta (Zoom) Joschka van der Lucht (Zoom) Laks Srinivasan (Zoom)
8:30 Zoom Pitches
10:15 Stefan Finckh Coffee Break
10:30 Ernst Oesen Christian Schott Markus Ebner Jan Sauer Marja Wahl Keven Zimmermann Christian Goldschmied Benedikt Lang
10:45 Johannes Jungkunst Ivo Rohwer Markus Theiner Maximilian Bachthaler Moritz Niederer Thomas Wagener Lukas Brueckner Dimitri Klippert
11:00 Kai Czubak Marja Wahl Ernst Oesen Mengjie Warmuth Jan Sauer Safa Matti Julian Scholz
11:15 Lisa Rost Ralf Schweifler Tim Seizinger Nina Wicht Patrick Schmitt Robin Hillius Moritz Niederer Konstantin Mueller
11:30 Marie Sophie Funk Julian Scholz Lukas Brueckner Ivo Rohwer Markus Ebner David Wolz Markus Theiner
11:45 Tim Seizinger Keven Zimmermann Noah Mehling Lisa Rost Ernst Oesen Fabius Kraemer Philipp Jung Ralf Schweifler
Lunch Break
13:00 Maximilian Bachthaler Markus Theiner Christian Schott Paul Schwind Nina Wicht Johannes Jungkunst Nils Dienesch
13:15 Viola Scholl Mengjie Warmuth Tobias Engelbrecht Konstantin Mueller Bastian Häuser Yorick Reum Marie Sophie Funk David Wolz
13:30 Julian Scholz Noah Mehling Nils Dienesch Robin Hillius Viola Scholl Christian Goldschmied Markus Ebner Philipp Jung
13:45 Christian Schott Bastian Häuser Paul Schwind Fabius Kraemer Lisa Rost Philipp Schaupp
14:00 Nina Wicht Christian Goldschmied Yorick Reum Lukas Bruecknerr Dimitri Klippert Kai Czubak
14:15 Nils Dienesch Viola Scholl Philipp Schaupp Benedikt Lang Konstantin Mueller Philipp Haas
Coffe Break
15:00 Patrick Schmitt Benedikt Lang Marie Sophie Funk Maximilian Bachthale Marja Wahl Noah Mehling
15:15 Mengjie Warmuth Philipp Haas Safa Matti Bastian Häuser Tobias Engelbrecht
15:30 Moritz Niederer Stefan Finckh Yorick Reum Thomas Wagener
15:45 Keven Zimmermann Dimitri Klippert Johannes Jungkunst Kai Czubak Paul Schwind Patrick Schmitt
Coffe Break
16:15 David Wolz Safa Matti Philipp Haas Fabius Kraemer Philipp Jung Ivo Rohwer Jan Sauer
16:30 Robin Hillius Stefan Finckh Philipp Schaupp Thomas Wagener Tim Seizinger Tobias Engelbrecht Ralf Schweifler


MCS / HCI Examination Timetable

For Students

Time Slots Zoom 1 Zoom 2 Zoom 3
10:00 - 10:20 Tamara Fernando Roth Anna Magdalena Hartmann
10:20 - 10:40 Uli Binder Anne Elsässer
10:40 - 11:00 Roth Anna Magdalena Hartmann Tamara Fernando
11:00 - 11:20 Viktor Frohnapfel Anne Elsässer Uli Binder
11:20 - 11:40 Break Break Break
11:40 - 12:00 Kilian Röder Fabian Machalett Mareike Spies
12:00 - 12:20 Amanda Ölschläger Frederik Rüb Lea Conrad
12:20 - 12:40 Niklas Lechler Simon Maier Julien Streicher
12:40 - 13:00 Erdmannsdörfer Nico Jan-Philipp Friese
13:00 - 13:20 Imen Mguedmini


For Examiners

Time Slots Zoom 1 Zoom 2 Zoom 3
10:00 - 11:20 Marc Latoschik
Jörn Hurtienne
Jean Luc Lugrin
Daniel Reinhardt
Chris Zimmerer
Tobias Grundgeiger
11:40 - 13:00 Chris Zimmerer
Jörn Hurtienne
Florian Niebling
Stephan Huber
Sebastian Oberdörfer
Tobias Grundgeiger
13:00 - 13:20 Chris Zimmerer
Jörn Hurtienne



Past Expos

You can also visit our previous Expos

Legal Information